

Prawo jazdy kat. D na autobus we Wrocławiu
Najblisze terminy
Zajęcia teoretyczne: 20h; wykłady, elearning, eksternistycznie.
Zajęcia praktyczne: 40h z kat. C lub 60h z kat. B.
Pojazdy szkoleniowe: IRISBUS CROSWAY 10.6.
Pomoce dydaktyczne: kanał YOUTUBE, VR, e-learning.
Wymagania: kat. B lub C, 24 lat, badania lekarskie i psychologiczne, PKK.

Informacje dla kursanta:

Zajęcia teoretyczne kursu na prawo jazdy kategorii D
Zajęcia teoretyczne realizowanie podczas kursu prawo jazdy kat. D trwają 20 godzin. Możecie Państwo zaliczyć zajęcia teoretyczne w jednej z następujących form:
- wykłady stacjonarne (tryb weekendowy, tryb wieczorowy, tryb indywidualny),
- wykłady e-learningowe,
- eksternistycznie – brak zajęć teoretycznych, przed zajęciami praktycznymi należy zdać państwowy egzamin teoretyczny.
Zajęcia praktyczne kursu na prawo jazdy kat. D
Czas trwania szkolenia praktycznego w zakresie kat. D jest czasem zależnym od zakresu posiadanego już prawa jazdy.
- 40 godzin jazd jest czasem zajęć praktycznych dedykowanym dla osób, które posiadają prawo jazdy kat. C,
- 60 godzin jazd wyjeżdżą wszystkie osoby, które podchodzą do szkolenia na kat. D z posiadanym prawem jazdy kat. B.


Wymagania wstępne uprawniające do kierowania autobusem
Wymagania dla kursu prawa jazdy kat. D minimalny wiek:
- ukończone 24 lata, lub
- ukończone 21 lat– jeżeli osoba jednocześnie realizuje szkolenie z zakresu kwalifikacji wstępnej lub zakresu kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej,
- dla kat. D po C – posiadane prawo jazdy kat. C lub ukończone szkolenie w zakresie tej kategorii.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku.
Pozostałe wymagania:
Przed rozpoczęciem szkolenia w zakresie prawa jazdy kat. D należy:
- uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych dla zawodu kierowcy kat. D, D+E
- uzyskać orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych dla zawodu kierowcy kat. D, D+E.
Zapis na szkolenie
Zapisu na szkolenie możecie Państwo dokonać w następujący sposób:
- na stronie internetowej,
- telefonicznie,
- osobiście.


Egzamin prawo jazdy kat. D
Ukończenie kursu prawa jazdy jest warunkiem obowiązkowym przed przystąpieniem do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. D.
Zapisu można dokonać po zakończeniu szkolenia i wydaniu przez Akademię elektronicznego zaświadczenia.
Zakres prawo jazdy kat. D
W zakresie prawa jazdy kat. D jest:
- autobus,
- zespół pojazdów złożony z autobusu oraz z lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg),
- pojazd z kategorii AM,
- ciągnik rolniczy – tylko w Polsce
- pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce,
- zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce,
- zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce.

Prawo jazdy na autobus tańsze w pakiecie:
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani odbyciem na prawo jazdy kursu kat. D oraz kwalifikacji wstępnej na przewóz osób w naszym ośrodku, skontaktujcie się z nami przygotujemy dla Was specjalną ofertę cenową. Dopóki autonomiczne pojazdy użytkowe nie staną się rzeczywistością, działalność autobusów i autokarów będzie polegać na oddanych, przeszkolonych i profesjonalnych kierowcach.
Naszym atutem jest nasza jasna i przejrzysta oferta, płacisz za kurs jeździsz tyle godzin ile jest w kursie.
Jak długo trwa egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kategorii D?
Egzamin teoretyczny trwa tyle samo czasu, co każdy egzamin na prawo jazdy, składa się z 32 pytań dotyczących podstawowych przepisów ruchu drogowego oraz części specjalistycznej w zakresie kierowania autobusem. Czas, jaki jest przewidziany, to 25 minut. Chcąc zaliczyć egzamin teoretyczny na kategorię D powinno uzyskać się 68 punktów z 74 możliwych.
Czas na egzamin praktyczny składa się on z 3 części: obsługi, manewrów na placu manewrowym oraz jazdy w ruchu miejskim. Czas egzaminu praktycznego dla kategorii D1, D1+E, D, D+E wynosi 45 minut. Należy zaliczyć wszystkie 3 części, aby uzyskać wynik pozytywny i tym samy otrzymać prawo jazdy kategorii D.
Zadania na egzaminie praktycznym na prawo jazdy kategorii D.
Egzamin na prawo jazdy kategorii D rozpoczynamy od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Na czym polega?
- W tym zadaniu sprawdzamy nadwozie, drzwi, wyjścia awaryjne, czy jest koło zapasowe, gaśnica, apteczka. Czas na światła, po włączeniu należy obejść autobus i sprawdzić, czy działają. Ten etap egzaminu trwa około 10 minut.
- Kiedy zostanie już wszystko sprawdzone czas do przygotowania się do jazdy- ustawiamy lusterka, fotel, kierownicę, uruchamiamy pojazd. Rozpoczynamy manewry na placu, pierwsze ruszanie z miejsca, poruszamy się pasem ruchu do przodu i do tyłu.
- Następne możliwe manewry do wykonania są następujące, parkowanie skośne wjazd przodem, wyjazd tyłem wraz z parkowaniem prostopadłym, wjazd tyłem, wyjazd przodem, parkowanie skośne -wjazd przodem, wyjazd tyłem) oraz parkowanie równoległe wjazd tyłem, wyjazd przodem.
- Kolejny krok: parkowanie prostopadłe — wjazd przodem — wyjazd tyłem oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu i ostatni możliwy manewr parkowania równoległego – wjazd tyłem, wyjazd przodem oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
- Jak już zostaną zaliczone zadania na placu manewrowym, następuje wyjazd na tak zwane miasto, czyli weryfikacja umiejętności stosowania przepisów ruchu drogowego oraz poruszania się pojazdem w ruchu miejskim.
Czy chcesz zostać kierowcą autobusu turystycznego lub przegubowego MPK?
Zaufaj naszym wykwalifikowanym instruktorom kursu jazdy autobusem, którzy pomogli setkom kursantów stać się pewnymi siebie i wykwalifikowanymi pracownikami na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska. Nasza wiedza na temat jazdy i doświadczenie sprawiają, że jesteśmy idealnym wyborem dla Ciebie.
Prowadzenie autobusu w celach zawodowych wymaga specjalistycznych umiejętności do bezpiecznego przewozu osób w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy prowadzisz autobus szkolny, autobus tranzytowy czy autokar, nasz kurs kat. D na autobusy we Wrocławiu zapewni Ci bezpieczne i profesjonalne przygotowanie.
Prowadzone przez naszych instruktorów szkolenie kierowców kat.D pozwala zaoszczędzić dużo paliwa. I to nie tylko w trakcie kursu! Oszczędność paliwa to realny nabyty eco driving, który w późniejszym czasie wykorzystywany jest na co dzień wśród wyszkolonych kierowców.
Bezpieczeństwo za kierownicą powinno być dla każdego kierowcy najważniejsze. Jednak przy większej liczbie pasażerów w pojeździe i większej liczbie wyzwań wynikających z wielkości i charakteru ich pojazdów, kierowcy autobusów ponoszą ogromną odpowiedzialność, jeśli chodzi o bezpieczną jazdę.
Ponadto kierowcy autobusów muszą radzić sobie z fizycznymi i psychicznymi wymaganiami, które towarzyszą praktykom w czasie czujnej jazdy.
Wpisy na blogu

Motocykl trójkołowy a uprawnienia – jakie prawo jazdy na trajkę?
Kierowcy motocykli przed rozpoczęciem swojej przygody na drodze muszą zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A. Obowiązek ten nie dotyczy jednak osób, które chcą spróbować swoich sił na trajce. Przepisy ruchu drogowego umożliwiają prowadzenie trajki bez uprawnień na motor. Jakie prawo jazdy trzeba zdać na trzykołowca? Czym jest trajka? Popularna trajka to motocykl trójkołowy, czyli pojazd wyposażony w silnik i trzy koła. Układ kół w dużej mierze zależy […]

Strach przed jazdą samochodem – jak pokonać stres i przełamać lęk?
Nikt nie rodzi się zawodowym kierowcą, a umiejętność prowadzenia samochodu zdobywa się zarówno w trakcie realizacji kursu na prawo jazdy, jak i po otrzymaniu upragnionego dokumentu. Początkujący kierowcy często nie czują się pewnie na drodze, a czasem zdarza się, że uczucie niepokoju przeradza się w strach przed jazdą samochodem. Jak pozbyć się lęku przed prowadzeniem auta i zyskać pewność siebie za kółkiem? Czym spowodowany jest stres przed jazdą samochodem? Lęk przed jazdą […]

Czas pracy kierowców zawodowych – ile wynoszą przerwy i od czego zależą?
Przepisy dotyczące kierowców zawodowych i ich czasu pracy są zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż w przypadku innych zawodów. Głównym tego powodem jest to, że właśnie czas pracy wpływa w dużym stopniu na bezpieczeństwo transportu oraz innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie w przypadku kierowców zawodowych kontrolowanie ich czasu pracy jest bardzo ważne, ponieważ w większości przypadków to właśnie zmęczenie i nadmiar pracy są przyczyną wypadków. Z tego powodu każdy przedsiębiorca […]

Jak wyglądają egzaminy wewnętrzne w szkole jazdy OSK?
Przygotowania do egzaminu na prawo jazdy to ważny element w drodze po uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem. Sam udział w kursie nie wystarczy – żeby zdać egzamin państwowy, kursant musi wykazać się nie lada zaangażowaniem. Kluczowe znaczenie ma sprawne posługiwanie się przepisami ruchu drogowego, zarówno w teorii, jak i praktyce i płynne wykonywanie manewrów podczas kierowania autem. W OSK przygotowanie przyszłych kierowców sprawdza egzamin wewnętrzny na prawo jazdy – jak się […]