

Kurs prawo jazdy kat. B we Wrocławiu
Najblisze terminy
Zajecie teoretyczne: 30h; wykłady, e-learning, eksternistycznie.
Zajęcia praktyczne: 30h; zajęcie praktyczne prowadzimy 7 dni w tygodniu.
Pojazd szkoleniowy: KIA RIO – identyczny z pojazdami egzaminacyjnymi.
Pomoce dydaktyczne: kanał YouTube, VR, e-learning.
Wymagania: 18lat lub 17 lat i 9 miesięcy, badania lekarskie, PKK.

Informacje dla kursanta:

Zajęcia teoretyczne w kursie na prawo jazdy kat. B
Szkolenie teoretyczne jest pierwszym etapem kursu prawa jazdy kat. B
Czas trwania zajęć teoretycznych wynosi 30h.
W ramach szkolenia teoretycznego realizowane są również zajęcia z pierwszej pomocy w wymiarze 4h lekcyjnych.
Zajęcia teoretyczne prowadzone są w dwóch formach:
- stacjonarnej,
- e-learningowej.
Plan zajęć teoretycznych kursu na prawo jazdy kat. B
Zajęcia stacjonarne prowadzone są w trybie wieczorowym lub weekendowym.
Szkolenia wieczorowe realizowane są w dni powszednie (wt., śr., czw., pt., wt.)
w godzinach 16:30-21:00.
Szkolenie weekendowe prowadzone jest przez dwa kolejne weekendy (sob., ndz., sob., ndz.) w godzinach 9:00-15:00.
Szkolenie e-learningowe jest dostępne na naszej platformie szkoleniowej, a uczestnicy samodzielnie decydują o przebiegu szkolenia.

Zajęcia praktyczne na kursie prawa jazdy kat. B
Drugą częścią szkolenia w ramach kursu prawa jazdy kat. B są zajęcia praktyczne.
Ta część szkolenia, to 30h jazd.
Zajęcia praktyczne realizujemy 7 dni w tygodniu, a nasi klienci mają możliwość umówienia praktyk w wygodnych terminach.
Dla kursantów oferujemy także możliwość dokupienia dodatkowych jazdy doszkalających.
Wymagania wstępne
Kurs prawa jazdy kat. B może rozpocząć osoba spełniająca poniższe wymagania:
- ukończyła 17 lat i 9 miesięcy
- posiada wydane PKK,
Zapis na szkolenie
Zapisu na szkolenie możecie Państwo dokonać w następujący sposób:
- na naszej stronie internetowej,
- telefonicznie,
- osobiście.


Plac manewrowy
Nasz plac manewrowy jest zlokalizowany przy ul. Wiaduktowej 21. Plac znajduje się w ścisłej strefie egzaminacyjnej i jest przystosowany do realizacji wszystkich zadań egzaminacyjnych z zakresu nauki jazdy.
Przed rozpoczęciem kursu w naszej szkole jazdy prosimy o sprawdzenie lokalizacji placu manewrowego.
Staramy się dbać o komfort szkolenia naszych kursantów – w razie potrzeby organizujemy także jazdy doszkalające.
Zakres uprawnień prawa jazdy kat. B
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla,
- zespół pojazdów – powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg),
- pojazdem z kategorii AM, czterokołowcem,
- zespołem pojazdów – złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg,
- ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym – tylko w Polsce,
- zespołem pojazdów złożony z ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce.
Jeśli masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat – motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg – tylko w Polsce


Kurs nauki jazdy kat. B Wrocław
Kurs nauki jazdy kat. B składa się z 30 godzin zajęć teoretycznych (po 45 minut) oraz 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut). Podczas szkolenia kandydat na kierowcę nabiera niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do zdania egzaminu państwowego i bezpiecznego poruszania się na drodze.
Kurs kończy się egzaminem wewnętrznym – po uzyskaniu pozytywnego wyniku kursant może zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Osoby, które w dniu skończenia kursu wciąż nie ukończyły 18 lat, mogą zapisać się na egzamin, jednak jego termin nie zostanie wyznaczony wcześniej niż na dzień 18 urodzin.
Akademia Dobrej Jazdy od wielu lat cieszy się wysoką zdawalnością egzaminów. Sześciokrotnie uzyskaliśmy I miejsce w rankingu zdawalności WORD – to silny argument za wyborem naszej szkoły jazdy!
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy B?
Egzamin państwowy na prawo jazdy kat. B odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Kandydat nie może wziąć udziału w drugiej części egzaminu bez uzyskania pozytywnego wyniku z części pierwszej. Na egzamin teoretyczny przeznaczono łącznie 25 minut. W tym czasie zdający zmierzy się z 25 pytaniami z wiedzy ogólnej oraz 12 pytaniami z wiedzy specjalistycznej. Kandydat na kierowcę może uzyskać z tej części egzaminu maksymalnie 74 punkty, a do pozytywnego wyniku potrzeba 68 punktów.
Sprawdź: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B w 2022 roku?
Część praktyczna egzaminu rozpoczyna się na placu manewrowym, gdzie w pierwszej kolejności kandydat odpowiada ze znajomości budowy samochodu, przygotowania samochodu do jazdy i kontroli jego stanu technicznego. W dalszej części realizuje zadania na placu manewrowym:
- Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu.
- Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
Po prawidłowym wykonaniu manewrów na placu kolejny etap egzaminu odbywa się w ruchu drogowym. W tym czasie egzaminator sprawdza umiejętność wykorzystania zdobytej teorii w praktyce i ocenia sposób i bezpieczeństwo wykonania manewrów na trasie. Czas trwania egzaminu praktycznego wynosi od 20 do 40 minut.
Ukończenie kursu prawa jazdy jest warunkiem obowiązkowym przed przystąpieniem do egzaminu państwowego.
Zapisu na egzamin można dokonać po zakończeniu szkolenia i wydaniu przez Akademię elektronicznego zaświadczenia.


Jak przebiega szkolenie na prawo jazdy kategorii B?
W Akademii Dobrej Jazdy we Wrocławiu dbamy o to, aby kurs przebiegał sprawnie i efektywnie. Dla naszych kursantów przygotowaliśmy dwie wygodne metody realizacji zajęć teoretycznych na kursach prawa jazdy:
- Zajęcia stacjonarne w formie wykładów – realizowane w systemie tygodniowym lub weekendowym.
- Zajęcia na platformie e-learningowej – realizowane z dowolnego miejsca o godzinie najlepiej odpowiadającej kursantowi.
Zajęcia teoretyczne na kursie prawa jazdy kat. B prowadzą doświadczeni wykładowcy nauki jazdy we Wrocławiu.
W czasie zajęć teoretycznych kursanci poznają zasady ruchu drogowego oraz sposoby bezpiecznego zachowania się na drodze. Autorski program szkoleniowy zapewnia solidne przygotowanie do egzaminu oraz samodzielnego wyruszenia w trasę.
Kiedy będę mógł sam prowadzić auto?
Zdałeś egzamin państwowy w ośrodku ruchu drogowego? Jesteś już niemal o krok od samodzielnego wyruszenia w trasę. Pamiętaj, że nie można prowadzić samochodu bez odebrania dokumentu w urzędzie. Jazda bez wydanych uprawnień skutkuje otrzymaniem wysokiego mandatu. To jednak nie wszystko – jeżeli przydarzy się wypadek drogowy, nawet przy wykupionej polisie OC samochodu można zostać pociągniętym do finansowej odpowiedzialności m.in. pokrycia wszystkich kosztów naprawy lub ewentualnych kosztów leczenia i renty.
Więcej dowiesz się z naszego artykułu: Czym grozi jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie?


Jakie pojazdy można prowadzić na prawo jazdy kategorii B?
Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony (lub 4,25 tony w przypadku samochodów elektrycznych lub innych wyposażonych w alternatywny napęd)
Kierowcy z licencją kategorii B mogą poruszać się również trójkołowcami i czterokołowcami, które spełniają warunki kategorii AM. Są to m.in. quady, a po 3 latach od zdania egzaminu na prawo jazdy kierowca zyskuje uprawnienia do poruszania się motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm³ i mocy nie większej niż 11 kW przy stosunku do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.
Przeczytaj także: Czy na prawo jazdy kat. B można jeździć motocyklem?
Kiedy możesz zacząć kurs prawo jazdy kategorii B?
Osoby, które jeszcze nie ukończyły 18. roku życia, muszą okazać pisemną zgodę obojga rodziców lub opiekunów prawnych oraz stawić się w urzędzie z jednym z nich. Na miejscu przyda się paszport lub dowód osobisty.
Kurs na prawo jazdy kategorii B może rozpocząć każdy, kto ukończył 18. rok życia lub za 3 miesiące osiągnie pełnoletność.Kolejnym krokiem jest uzyskanie profilu kandydata na kierowcę.


Czym jest PKK?
PKK to numer wydawany przez starostę powiatu w miejscu zamieszkania. Przed złożeniem wniosku o wydanie PKK należy dostarczyć orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii B wraz ze zdjęciem kandydata. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku o wydanie prawo jazdy, który można znaleźć na stronie internetowej urzędu lub w jego stacjonarnej siedzibie. Takie dokumenty dostępne są równie często w Ośrodkach Szkolenia Kierowców.
Wpisy na blogu

Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową?
Przyczepy kempingowe od lat cieszą się dużą popularnością wśród urlopowiczów. Są tańszą alternatywą niż kamper, a kompaktowe modele można prowadzić posiadając prawo jazdy kat B. Dla większych przyczep konieczne mogą okazać się dodatkowe uprawnienia. Na jakiego podstawie prawa jazdy można ciągnąć przyczepę kempingową i o czym pamiętać przed wyruszeniem w podróż? Przyczepa kempingowa a prawo jazdy – przepisy Informacje na temat koniecznych uprawnień znajdziemy w polskim prawie, […]

Jakie badania trzeba wykonać przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy?
Każdy przyszły kierowca, przed przystąpieniem do kursu, musi w pierwszej kolejności mieć wykonane badanie lekarskie. Bez tego nie będzie mógł wyrobić Profilu kandydata na kierowcę, który z kolei jest niezbędny, aby zapisać się na kurs prawa jazdy. Dowiedz się, jakie badania trzeba wykonać. Jak wyglądają badania lekarskie na prawo jazdy? Pewnie zastanawiasz się, na czym polegają badania na prawo jazdy. Zdecydowanie nie trzeba się ich bać. Podczas krótkiej wizyty […]

Ekonomiczna jazda samochodem – porady oszczędnej jazdy dla kierowców
Ekonomiczna jazda samochodem może skutecznie obniżyć wydatki na benzynę i koszty wizyty w serwisie. Dzieje się tak ze względu na mniejsze spalanie oraz utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym za sprawą stosowania odpowiednich technik prowadzenia pojazdu. W efekcie zmniejsza się również poziom spalin emitowanych do atmosfery, co korzystnie wpływa na środowisko. Zalet jazdy ekonomicznej nie brakuje, dlatego tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi. Jak jeździć oszczędnie? Ekonomiczna […]

Zakup pierwszego samochodu – co warto wziąć pod uwagę?
Zdałeś prawo jazdy i nie możesz doczekać się, by zostać samodzielnym kierowcą? Przed Tobą jeszcze wybór swojego pierwszego samochodu. Warto dobrze przeanalizować ten temat, by wybrać pojazd optymalnie dopasowany do potrzeb i możliwości finansowych. Podpowiadamy, jak to zrobić. Jaki samochód kupić na początek? Na wstępie warto zaznaczyć, że zakup auta jest zawsze kwestią indywidualną. Niektórzy kupują pierwszy samochód w młodym wieku, tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. […]