

Prawo jazdy kat. B+E we Wrocławiu
Najblisze terminy
Zajęcia teoretyczne: brak zajęć teoretycznych.
Zajęcia praktyczne: 15h; zajęcia praktyczne prowadzimy 7 dni w tygodniu.
Pojazdy szkoleniowe: FORD SMAX – identyczny z pojazdem egzaminacyjnym.
Pomoce dydaktyczne: kanał YOUTUBE, VR.
Wymagania: kat. B, badania lekarskie, PKK.

Informacje dla kursanta:

Zajęcia praktyczne kursu na prawo jazdy B+E
Kurs na prawo jazdy kat. B+E składa się tylko z zajęć praktycznych.
Zajęcia praktyczne trwają 15h.
W trakcie zajęć praktycznych realizujemy jazdy w ruchu drogowym oraz na placu manewrowym
Dla naszych klientów jesteśmy dostępni przez cały tydzień. Zajęcia praktyczne prowadzimy w terminach dostosowanych do Państwa oczekiwań.
Zajęcia teoretyczne kursu na prawo jazdy kat. B+E
Program szkolenia na kursie prawa jazdy kat. B+E nie przewiduje zajęć teoretycznych.
Egzamin państwowy składa się tylko z części praktycznej.


Wymagania wstępne
Kurs prawa jazdy kat. B+E może rozpocząć osoba:
- pełnoletnia,
- posiadająca prawo jazdy kat. B,
- posiadająca numer PKK.
Zapis na szkolenie
Zapisu na szkolenie możecie Państwo dokonać w następujący sposób:
- za pośrednictwem naszej strony internetowej,
- telefonicznie,
- osobiście.


Egzamin
Ukończenie kursu prawa jazdy kat. B+E jest warunkiem obowiązkowym przed przystąpieniem do egzaminu państwowego.
Dopiero po zakończeniu szkolenia i wydaniu przez Akademię elektronicznego zaświadczenia, możliwe jest umówienie egzaminu.
Zakres kategorii
Uzyskanie prawo jazdy kategorii B+E uprawnia do poruszania się pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, (z wyjątkiem autobusu i motocykla) wraz z przyczepą, przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5t.
Dodatkowym warunkiem, który musi zostać spełniony jest:
„Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć:
1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,
2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów,
3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta,
4) 3500 kg
- z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku II do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. Zm.), masa ta nie może przekroczyć 150% dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ciągnącego przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w pkt 1, 3 i 4.”


Warto wiedzieć
Kategorii B+E uprawnia również do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).
KOD 96 – w celu uzyskania kodu 96 należy:
- wyrobić numer PKK,
- zdać egzamin państwowy.
KOD 96 – zakres uprawnień:
- uzyskania prawo jazdy kat. B wraz kodem 96 pozwala nam ciągnąć przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg, a masa zestawu pojazdów może wynosić do 4250 kg
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B+E?
Egzamin również odbywa się tylko w części praktycznej. Podczas egzaminu na kandydata na kierowcę czekają następujące zadania:
Zgodnie z obowiązującą Ustawą o kierujących pojazdami (art. 6), do ciągnięcia przyczepy lekkiej oraz takiej, która razem z samochodem nie przekracza wagi 4250 kg, wystarczy Ci prawo jazdy kat. B. Dodatkowo należy pamiętać, że masa przyczepy musi być mniejsza od holującego pojazdu samochodowego. Dmc (dopuszczalna masa całkowita) pojazdu ciągnącego musi stanowić minimum 1,33 dmc przyczepy.
Do przyczepy innej niż lekka, czyli już w przypadku nieprzekraczającej wagi 4250 kg, będzie potrzebny Ci dodatkowy kod 96. Aby go zdobyć, trzeba podejść do egzaminu w ośrodku WORD.
Więcej o kodach na prawo jazdy przeczytasz w naszym artykule: Jakie są dostępne kody na prawo jazdy i co oznaczają?
Warto także wziąć pod uwagę to, że jest to już waga z załadunkiem, a nie samego zespołu pojazdów.


Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B+E?
Kiedy jednak potrzebujesz cięższej przyczepy, to warto zastanowić się nad wyrobieniem prawa jazdy kat. B+E.
Daje Ci ono możliwość kierowania:
- zespołem pojazdów złożonym z pojazdu z kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony;
- zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep (tylko w Polsce);
- zespołem pojazdów złożonym z pojazdu wolnobieżnego (np. walca) i przyczepy lub przyczep – (tylko w Polsce).
Podsumowując, prawo jazdy kategorii B+E pozwala kierować zespołem pojazdów, w którym dmc ciągnionego elementu nie przekracza 3,5 tony. Może ona za to przekraczać przyjęte 750 kg, będące limitem w przypadku prawa jazdy kategorii B.
Uprawnienia po zdanym egzaminie B+E
- możliwość kierowania traktorem (ciągnikiem rolniczym) wraz z podczepioną przyczepą (masa całego zestawu do 7ton) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów.
- możliwość prowadzenia auto lawety i lawety o łącznej masie własnej nie przekraczającej dmc pojazdu,
- możliwość podczepienia przyczepy kempingowej.


Jaka przyczepka do kat. B i B+E?
Każdy samochód, który może ciągnąć przyczepę, ma inną masę, wielkość i moc jednostki napędowej. Aby wybór przyczepki był łatwiejszy, w dowodzie rejestracyjnym są odpowiednie oznaczenia:
- F.2. – dmc (dopuszczalna masa całkowita) podana w kg;
- 0.1. – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem;
- 0.2. – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca.
Także w dowodzie rejestracyjnym przyczepy możemy sprawdzić informację o dmc. Zawsze należy pamiętać, o stosunku dmc pojazdu do dmc przyczepy (1,33:1).
Wpisy na blogu

Jakie prawo jazdy na kampera?
W ciągu ostatnich kilku lat kamper stał się jednym z najbardziej pożądanych środków lokomocji podczas wypadów wakacyjnych i weekendowych. Coraz więcej osób planuje albo zakupić sobie taki pojazd, albo chociaż go wynająć, by wybrać się w podróż życia. Jakie prawo jazdy jest konieczne, aby prowadzić taki samochód? Brak konieczności poszukiwania miejsca noclegowego, możliwość wygodnego przygotowania posiłku o każdej porze, wyjątkowe widoki z sypialni, a przede wszystkim […]

Pierwszeństwo przejazdu – o czym trzeba pamiętać?
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. To także istotny błąd, który bezwzględnie kończy teoretyczny egzamin na prawo jazdy. Opanowanie zasad pierwszeństwa jest kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa kierowcy, ale i pozostałych użytkowników ruchu. O czym koniecznie trzeba pamiętać? Znaki drogowe regulujące pierwszeństwo przejazdu W typowej sytuacji drogowej o pierwszeństwie przejazdu lub konieczności jego ustąpienia informują znaki pionowe i/lub poziome. Są to przede wszystkim: […]

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej kierowcy – jakie kursy są dostępne?
Praca kierowcy zawodowego oferuje ciekawe perspektywy i pozwala zdobyć zatrudnienie w renomowanej firmie. Aby wsiąść za kółko samochodu ciężarowego bądź autobusu w pierwszej kolejności należy zdać egzamin na prawo jazdy kat. C lub kat. D na autobus i uzyskać kwalifikacje potwierdzone świadectwem. Kto może zostać kierowcą zawodowym i jak uzyskać uprawnienia? Jak zostać kierowcą zawodowym? Każdy kandydat na kierowcę zawodowego powinien ukończyć kurs dedykowany […]

Jak technologia VR pomoże Ci zdać prawo jazdy
Wirtualna nauka jazdy pozwala kursantowi utrwalić wiedzę teoretyczną i sprawdzić swoje umiejętności w sytuacjach, z którymi spotka się na egzaminie, a po zdobyciu prawa jazdy – w codziennym funkcjonowaniu na drodze. Jak działają gogle VR i dlaczego warto z nich skorzystać? Technologia VR a prawo jazdy VR (virtual reality) to technologia, która pozwala wytworzyć sztuczną rzeczywistość, realistycznie oddającą konkretne miejsca i sytuacje. W Akademii Dobrej Jazdy wykorzystaliśmy tę technologię do odtworzenia strefy […]