phone icon search icon
secondary menu iconsecondary menu icon

MENU

secondary menu icon secondary menu icon

Prawo jazdy kat. B+E we Wrocławiu

kurs prawo jazdy B+E

Prawo jazdy kat. B+E we Wrocławiu

Najblisze terminy

Zajęcia teoretyczne: brak zajęć teoretycznych.
Zajęcia praktyczne: 15h; zajęcia praktyczne prowadzimy 7 dni w tygodniu.
Pojazdy szkoleniowe: FORD SMAX – identyczny z pojazdem egzaminacyjnym.
Pomoce dydaktyczne: kanał YOUTUBE, VR.
Wymagania: kat. B, badania lekarskie, PKK.

Zajęcia praktyczne kursu na prawo jazdy B+E

Kurs na prawo jazdy kat. B+E składa się tylko z zajęć praktycznych.

Zajęcia praktyczne trwają 15h.
W trakcie zajęć praktycznych realizujemy jazdy w ruchu drogowym oraz na placu manewrowym

Dla naszych klientów jesteśmy dostępni przez cały tydzień. Zajęcia praktyczne prowadzimy w terminach dostosowanych do Państwa oczekiwań.

Zajęcia teoretyczne kursu na prawo jazdy kat. B+E

Program szkolenia na kursie prawa jazdy kat. B+E nie przewiduje zajęć teoretycznych.
Egzamin państwowy składa się tylko z części praktycznej.

kurs prawo jazdy wrocław B+E
kurs prawo jazdy B+E

Wymagania wstępne

Kurs prawa jazdy kat. B+E może rozpocząć osoba:

 • pełnoletnia,
 • posiadająca prawo jazdy kat. B,
 • posiadająca numer PKK.

Zapis na szkolenie

Zapisu na szkolenie możecie Państwo dokonać w następujący sposób:

 • za pośrednictwem naszej strony internetowej,
 • telefonicznie,
 • osobiście.
kurs prawo jazdy wrocław B+E

Egzamin

Ukończenie kursu prawa jazdy kat. B+E jest warunkiem obowiązkowym przed przystąpieniem do egzaminu państwowego.

Dopiero po zakończeniu szkolenia i wydaniu przez Akademię elektronicznego zaświadczenia, możliwe jest umówienie egzaminu.

Zakres kategorii

Uzyskanie prawo jazdy kategorii B+E uprawnia do poruszania się pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, (z wyjątkiem autobusu i motocykla) wraz z przyczepą, przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5t.


Dodatkowym warunkiem, który musi zostać spełniony jest:
„Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć:
1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,
2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów,
3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta,
4) 3500 kg

 • z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku II do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. Zm.), masa ta nie może przekroczyć 150% dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ciągnącego przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w pkt 1, 3 i 4.”
kurs prawo jazdy B+E
kurs prawo jazdy B+E

Warto wiedzieć

Kategorii B+E uprawnia również do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).

KOD 96 – w celu uzyskania kodu 96 należy:

 • wyrobić numer PKK,
 • zdać egzamin państwowy.

KOD 96 – zakres uprawnień:

 • uzyskania prawo jazdy kat. B wraz kodem 96 pozwala nam ciągnąć przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg, a masa zestawu pojazdów może wynosić do 4250 kg

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B+E?

Egzamin również odbywa się tylko w części praktycznej. Podczas egzaminu na kandydata na kierowcę czekają następujące zadania:

Zgodnie z obowiązującą Ustawą o kierujących pojazdami (art. 6), do ciągnięcia przyczepy lekkiej oraz takiej, która razem z samochodem nie przekracza wagi 4250 kg, wystarczy Ci prawo jazdy kat. B. Dodatkowo należy pamiętać, że masa przyczepy musi być mniejsza od holującego pojazdu samochodowego. Dmc (dopuszczalna masa całkowita) pojazdu ciągnącego musi stanowić minimum 1,33 dmc przyczepy.

Do przyczepy innej niż lekka, czyli już w przypadku nieprzekraczającej wagi 4250 kg, będzie potrzebny Ci dodatkowy kod 96. Aby go zdobyć, trzeba podejść do egzaminu w ośrodku WORD.

Więcej o kodach na prawo jazdy przeczytasz w naszym artykule: Jakie są dostępne kody na prawo jazdy i co oznaczają?

Warto także wziąć pod uwagę to, że jest to już waga z załadunkiem, a nie samego zespołu pojazdów.

kurs prawo jazdy B+E
kurs prawo jazdy B+E

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B+E?

Kiedy jednak potrzebujesz cięższej przyczepy, to warto zastanowić się nad wyrobieniem prawa jazdy kat. B+E.

Daje Ci ono możliwość kierowania:

 • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu z kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony;
 • zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep (tylko w Polsce);
 • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu wolnobieżnego (np. walca) i przyczepy lub przyczep – (tylko w Polsce).

Podsumowując, prawo jazdy kategorii B+E pozwala kierować zespołem pojazdów, w którym dmc ciągnionego elementu nie przekracza 3,5 tony. Może ona za to przekraczać przyjęte 750 kg, będące limitem w przypadku prawa jazdy kategorii B.

Uprawnienia po zdanym egzaminie B+E

 • możliwość kierowania traktorem (ciągnikiem rolniczym) wraz z podczepioną przyczepą (masa całego zestawu do 7ton) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów.
 • możliwość prowadzenia auto lawety i lawety o łącznej masie własnej nie przekraczającej dmc pojazdu,
 • możliwość podczepienia przyczepy kempingowej.
kurs prawo jazdy B+E
kurs prawo jazdy B+E

Jaka przyczepka do kat. B i B+E?

Każdy samochód, który może ciągnąć przyczepę, ma inną masę, wielkość i moc jednostki napędowej. Aby wybór przyczepki był łatwiejszy, w dowodzie rejestracyjnym są odpowiednie oznaczenia:

 • F.2. – dmc (dopuszczalna masa całkowita) podana w kg;
 • 0.1. – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem;
 • 0.2. – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca.

Także w dowodzie rejestracyjnym przyczepy możemy sprawdzić informację o dmc. Zawsze należy pamiętać, o stosunku dmc pojazdu do dmc przyczepy (1,33:1).


Wpisy na blogu

Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową?

Przyczepy kempingowe od lat cieszą się dużą popularnością wśród urlopowiczów. Są tańszą alternatywą niż kamper, a kompaktowe modele można prowadzić posiadając prawo jazdy kat B. Dla większych przyczep konieczne mogą okazać się dodatkowe uprawnienia. Na jakiego podstawie prawa jazdy można ciągnąć przyczepę kempingową i o czym pamiętać przed wyruszeniem w podróż? Przyczepa kempingowa a prawo jazdy – przepisy Informacje na temat koniecznych uprawnień znajdziemy w polskim […]

strach kierowanie samochodem

Strach przed jazdą samochodem – jak pokonać stres i przełamać lęk?

Nikt nie rodzi się zawodowym kierowcą, a umiejętność prowadzenia samochodu zdobywa się zarówno w trakcie realizacji kursu na prawo jazdy, jak i po otrzymaniu upragnionego dokumentu. Początkujący kierowcy często nie czują się pewnie na drodze, a czasem zdarza się, że uczucie niepokoju przeradza się w strach przed jazdą samochodem. Jak pozbyć się lęku przed prowadzeniem auta i zyskać pewność siebie za kółkiem? Czym spowodowany jest stres przed jazdą samochodem? Lęk przed jazdą […]

strefa egzaminacyjna wroclaw

Strefa egzaminacyjna WORD we Wrocławiu – jakie skrzyżowania na egzaminie prawa jazdy?

Egzamin państwowy na prawo jazdy we Wrocławiu sprawdza znajomość przepisów drogowych oraz umiejętności zdobyte podczas kursu. Część praktyczna obejmuje kilka etapów, a najważniejszym z nich jest wykonanie zadań w ruchu drogowym. Egzamin na prawo jazdy we Wrocławiu przebiega w strefie egzaminacyjnej znajdującej się w części miasta, w której jest zlokalizowany WORD. Co warto wiedzieć o strefie egzaminacyjnej we Wrocławiu i jakie skrzyżowania warto poznać przed przystąpieniem do egzaminu? Strefa egzaminacyjna na prawo jazdy Wrocław Strefa […]

wrocław prawoj jazdy

Formalności przed egzaminem na prawo jazdy – jakie dokumenty trzeba przygotować

Przystąpienie do państwowego egzaminu na prawo jazdy kat. B nie wymaga dopełnieniu wielu formalności. Cały proces upraszcza numer PKK, o którego przyznanie należy wystąpić jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Jak zatem wyglądają procedury związane z egzaminem i o czym pamiętać, by szybko zdobyć upragniony dokument? Numer PKK – niezbędny przed egzaminem i nie tylko  Zanim przystąpisz do kursu w szkole jazdy, musisz uzyskać numer PKK (to unikalny numer, przypisany do Twojego Profilu Kandydata na Kierowcę). […]

Opinie klientów

Отучился на экскаватор 1 категории. Материал учебный на русском языке. На экзамене был переводчик. Я сдал экзамен. Спрашивайте инструктора Артура г.Вроцлав . Кто хочет получить профессию и не знает польский, рекомендую. Отношение классное. У меня получилось и у тебя получиться. ! Желаю успехов!!!

Ruslan Sobirov

POLECAM AKADEMIĘ DOBREJ JAZDY !!! Przeniosłem się z innej "renomowanej" szkoły jazdy gdzie nie nauczyli mnie zbyt wiele, krojąc mnie na dodatkowych godzinach... Dzięki Panu Ireneuszowi nauczyłem się nie tylko jeździć ale odzyskałem pewność siebie za kierownicą bo złych doświadczeniach w innej szkole Zdałem na C za pierwszym razem 25 kwietnia Zaś pod okiem Pana Ryszarda nauczyłem się nie tylko jak zdać egzamin ale także jak w przyszłości jeździć zestawem Udało mi się zdać C+E również za pierwszym razem 7 maja !!! Kolejne szkolenia i kwalifikacje już tylko w Akademii Dobrej Jazdy :-)

Robert Duda

Bardzo polecam szkołe oraz wszystkie osoby od których mogłem się uczyć. Pan Ireneusz Franas skutecznie oduczył mnie złych nawyków z wieloletniej jazdy osobówką, Pan Krzysztof Hefko ma ogrom cierpliwości i spokoju do kursanta, a Pan Rafał Cieśla w przystępny i jasny sposób przekazuje ogrom wiedzy na wykładach z kwalifikacji (czas pracy kierowcy i wiele innych informacji przydatnych później w pracy).

Marek Sikora

Polecam Akademie Dobrej Jazdy, a w szczególności instruktora Pana Krzysztofa Hefko, który przekazał mi bardzo dużo swojej wiedzy i doświadczenia. Jazdy prowadzone w przyjemniej atmosferze. Dzięki przekazanej wiedzy Pana Krzysztofa, egzamin praktyczny C+E zdany za pierwszym razem. (Translated by Google) I recommend the Akademia Dobrej Jazdy, and in particular the instructor, Mr. Krzysztof Hefko, who gave me a lot of his knowledge and experience. Rides conducted in a pleasant atmosphere. Thanks to the knowledge of Mr. Krzysztof, the practical C + E exam was passed the first time.

Jakub Dżoń

Miałem szkolenie z suwnic. Pan Artur Borucki prowadzi naukę tak,żeby wszyscy otrzymali jak najwięcej pojęcia o pracę na suwnicach. No i rezultatem tego szkolenia jest zdany egzamin. Polecam wszystkim zainteresowanym w otrzymaniu uprawnień na różnych kierunkach w szkole.

Vadym Holenko

Рекомендую. Була приємно здивована і розчулена сімейною атмосферою, яка панує в академії. Дуже приємні і вічливий персонал. Можна порозумітися навіть без досконального володіння польською мовою. Проходила курс на код 95. Все на вищому рівні. Також здивувало, що академія готує не тільки водіїв всіх категорій, а ще й водіїв навантажувача, та навіть зварювальників. Щиро рекомендую!

кудряшка сью

Szkoła nauki jazdy świetna. Polecam pana Rafała Cieśle, który świetnie przygotował mnie do egzaminu państwowego, który zdałem za pierwszym razem. Wiele nauczył mnie w czasie 30h jazd i dał do zrozumienia że pośpiech nie jest dobrym rozwiązaniem! (Translated by Google) Driving school great. I recommend Mr. Rafał Cieśle, who perfectly prepared me for the state exam, which I passed the first time. He taught me a lot during 30 hours of riding and made it clear that in a hurry is not a good solution!

Szymon Skiba

Po 3 latach od ostatniego podejścia do egzaminu i braku kontaktu z samochodem, zdecydowałem się na dodatkowe jazdy z instruktorem Olejniczakiem. Wystarczyło zaledwie kilka godzin abym perfekcyjnie opanował wszystkie zasady, pułapki, skrzyżowania i zakamarki terenów egzaminacyjnych. Dzięki zaangażowaniu instruktora udało się szybko umówić na kilka jazd, uzupełnić braki w mojej wiedzy i zdać egzamin w zaledwie 30 minut. Dziękuje bardzo!

Kacper Móll

Ośrodki szkolenia kierowców

wiaduktowa 21 wroclaw

Wiaduktowa 21, Wrocław

poniedziałek 9:00-17:00
wtorek 9:00-17:00
środa 9:00-17:00
czwartek 10:00-17:00
piątek 9:00-17:00

map pointer icon
Bierutowska 13 Wrocław

Bierutowska 1a, Wrocław

poniedziałek 10:00-16:00
wtorek 9:00-17:00
środa 9:00-17:00
czwartek 10:00-17:00
piątek 9:00-17:00

map pointer icon
Sienkiewicza 128, Wrocław

Sienkiewicza 128, Wrocław

poniedziałek 10:00-17:00
wtorek 9:00-17:00
środa 9:00-17:00
czwartek 9:00-17:00
piątek 9:00-17:00

map pointer icon