Profil kandydata na kierowcę (PKK) to dokument, bez którego rozpoczęcie kursu prawa jazdy jest niemożliwe. Jest „elektroniczną teczką” z danymi każdej osoby przystępującej do szkolenia. Jak wygląda profil kierowcy, jak go uzyskać, co jest potrzebne i jak długo zachowuje ważność?

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?
PKK to indywidualny, 11-cyfrowy numer identyfikacyjny, przypisany każdej osobie ubiegającej się o prawo jazdy. Numer ten generowany jest w systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) i umożliwia elektroniczny obieg informacji między wydziałem komunikacji, ośrodkiem szkolenia kierowców, poradnią medycyny pracy oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego (WORD).
Profil kandydata na kierowcę jest wymagany niezależnie od kategorii prawa jazdy, czy to po raz pierwszy, czy przy rozszerzaniu uprawnień o kolejną kategorię.
Jeżeli planujesz rozpocząć dwa szkolenia, w tym np. kurs prawo jazdy kat. C oraz kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej konieczne jest do wyrobienie dwóch profili. Należy wyrobić numer PKZ i PKK. Każdy z tych procesów opisujemy poniżej.
Jak wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę?
Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) jest niezbędny do rozpoczęcia kursu prawa jazdy. PKK można wyrobić w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania.
- We Wrocławiu w tej sprawie należy udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 4.
- W przypadku zamieszkania w powiecie wrocławskim – do Wydziału Komunikacji Powiatu Wrocławskiego, przy ul. T. Kościuszki 131.
Dokumenty wymagane przy zakładaniu Profilu Kandydata na Kierowcę:
- wniosek o wydanie prawa jazdy (do pobrania na stronie www.obywatel.gov.pl),
- badania lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami,
- dowód osobisty,
- kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle.
- przy składaniu wniosku poza miejscem zameldowania, potrzebne będzie oficjalne potwierdzenie zameldowania (które można pobrać online lub zgłosić się do właściwego urzędu).
Dodatkowe dokumenty, które mogą być wymagane przy zakładaniu PKK, to:
- w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat, pisemną zgodę jednego rodzica lub opiekuna na uzyskanie prawa jazdy (dotyczy kat. AM, A1, B1 lub T), drugi rodzic lub opiekun jest zobowiązany do osobistej wizyty w urzędzie,
- orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (przy kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E),
- kserokopię posiadanego prawa jazdy (w sytuacji, gdy wnioskodawca posiada prawo jazdy),
- kserokopię karty pobytu, wizy pobytowej lub innego dokumentu potwierdzającego prawo pobytu na terenie Polski, pełnomocnictwo – w przypadku upoważnienia innej osoby do załatwienia sprawy.
Właściwy organ generuje numer PKK w terminie 2 dni od złożenia wniosku, najczęściej od ręki. PKK trzeba przekazać ośrodkowi szkolenia kierowców. Dopiero wtedy można przystąpić do szkolenia.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r., poz. 231 z późn. zm.).
Elektroniczny Profil Kandydata na Kierowcę, jak wyrobić?

Wniosek o wygenerowanie numeru PKK można również złożyć elektronicznie na stronie www.esp.pwpw.pl przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Systemu Pojazd i Kierowca, jednak wtedy uzyskanie PKK może trwać znacznie dłużej. Ponadto, w praktyce i tak trzeba udać się do urzędu po odbiór prawa jazdy (w przypadku wniosku składanego tradycyjnie – w urzędzie – można zawnioskować o przesłanie prawa jazdy pocztą). Elektroniczny wniosek podpisuje się przez Profil Zaufany. Tę metodę składania wniosku polecamy osobom, które w danym czasie nie mogą udać się osobiście do urzędu i planują rozpocząć szkolenie w odstępie kilku tygodni.
Jak sprawdzić numer PKK?
Po złożeniu wniosku i pozytywnym rozpatrzeniu przez urząd kandydat otrzymuje swój unikalny numer PKK. Należy odebrać go na miejscu (w wydziale komunikacji) lub też można wnioskować o wysłanie go pocztą.
Jak sprawdzić PKK w urzędzie? Wystarczy zgłosić się osobiście z dokumentem tożsamości do wydziału komunikacji. Pracownik zweryfikuje Twoje dane i poda numer.
Jak sprawdzić PKK online? Internetowe sprawdzenie PKK jest możliwe na stronie info-car.pl. To oficjalna strona prowadzona przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Gdzie szukać potrzebnych informacji?
- W górnym menu strony kliknij sekcję „Prawo jazdy”.
- Następnie kliknij „Sprawdź status Twojego Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK)”. W tym miejscu możesz też założyć profil, jeśli go nie masz lub jest nieważny.
- Postępuj zgodnie z instrukcją – wpisz swój numer PKK, imię i nazwisko.
W opisany wyżej sposób sprawdzisz status swojego numeru PKK (status ten powinien zmienić się po ukończeniu kursu, aby możliwe było przystąpienie do egzaminu). Jeśli nie wiesz, jaki jest Twój numer PKK (np. został zgubiony), konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji z dokumentem tożsamości.
Czy PKK wygasa? Ile jest ważny Profil Kandydata na Kierowcę?
Sam Profil Kandydata na Kierowcę jest ważny bezterminowo. Mimo to jego elementy – zwłaszcza orzeczenie lekarskie – mogą po pewnym czasie być nieaktualne. W takiej sytuacji (gdy np. proces szkolenia się przedłuża) trzeba je zaktualizować. Jeśli – na przykład – między zapisaniem się na kurs a podejściem do egzaminu minęło kilka lat, WORD może zażądać aktualizacji danych (np. zdjęcia) lub ponownego złożenia części dokumentów.
Czy PKK jest na wszystkie kategorie?
Nie, jeśli chcesz rozpocząć kurs na kolejną kategorię prawa jazdy, musisz założyć nowy Profil Kandydata na Kierowcę.
Ile kosztuje wyrobienie profilu PKK?
Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest bezpłatne. Ewentualna opłata może dotyczyć czynności dodatkowych, takich jak na przykład komunikacja z urzędem przez pełnomocnika.
Czy konieczna jest wizyta w urzędzie?
Nie – profil PKK możesz założyć całkowicie online. Musisz jednak potwierdzić swoją tożsamość (np. Profilem Zaufanym) i posiadać niezbędne dokumenty (w tym zdjęcie) w wersji cyfrowej. Numer PKK może zostać wysłany do Ciebie pocztą.
Jednocześnie – jeśli nie chcesz lub nie potrafisz odebrać swojego numeru PKK online – możesz wszystkie te kwestie załatwić we właściwym urzędzie.
W jakich sytuacjach trzeba założyć PKK?
Należy to zrobić w sytuacji, gdy po raz pierwszy przystępujesz do kursu na prawo jazdy określonej kategorii, a także, gdy:
- masz już prawo jazdy, ale przystępujesz do szkolenia kolejnej kategorii,
- ubiegasz się o przywrócenie odebranych uprawnień do kierowania pojazdami (jeśli uprawnienia te zostały cofnięte na okres przekraczający 12 miesięcy lub gdy zatrzymanie nastąpiło ze względu na utratę uprawnień),
- chcesz wymienić zagraniczne prawo jazdy na polski dokument,
- zgubiłeś dokument prawa jazdy lub niektóre dane są nieaktualne.