W ciągu ostatnich kilku lat kamper stał się jednym z najbardziej pożądanych środków lokomocji podczas wypadów wakacyjnych i weekendowych. Coraz więcej osób planuje albo zakupić sobie taki pojazd, albo chociaż go wynająć, by wybrać się w podróż życia. Jakie prawo jazdy jest konieczne, aby prowadzić taki samochód?
Brak konieczności poszukiwania miejsca noclegowego, możliwość wygodnego przygotowania posiłku o każdej porze, wyjątkowe widoki z sypialni, a przede wszystkim poczucie wolności – to tylko niektóre zalety podróżowania kamperem. Docenione zostały szczególnie wtedy, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa. To ona sprawiła, że zaczęto cenić sobie możliwość podróżowania bez tłoku w pociągach, autokarach czy samolotach, oraz tłumów w hotelach. Doceniono za to niezależność i posiadanie własnej przestrzeni. Zwłaszcza że w wielu przypadkach, aby prowadzić kampera, nie trzeba posiadać dodatkowych uprawnień.
Czy trzeba mieć specjalne prawo jazdy na kampera? Kiedy wystarczy kategoria B?
Kampery to zwykle dość duże pojazdy specjalne. Stąd też nie może dziwić fakt, że osoby, które mają nimi kierować, mają wątpliwości czy aby mają wystarczające uprawnienia do ich prowadzenia. Najważniejsza jest tu waga pojazdu: jego masy, wyposażenia oraz bagażu, który podróżni zamierzają zabrać ze sobą
Jeśli dopuszczalna masa całkowita pojazdu kempingowego nie przekracza 3,5 tony, to aby móc go prowadzić, wystarczy ukończony kurs i zdany egzamin na prawo jazdy kat. B. Dobra wiadomość jest taka, że ogromna większość kamperów, jakie są sprzedawane i wypożyczane w naszym kraju, nie przekracza tej wartości. Oznacza to, że większość kierowców może spokojnie planować swoją podróż właśnie tym pojazdem.
Większy kamper wymaga dodatkowych uprawnień
Jeśli jednak podróżni wymarzyli sobie wakacje lub długi weekend w bardziej komfortowych warunkach i planują wybrać się w trasę dużym pojazdem, może się okazać, że wymagane są inne uprawnienia do jego prowadzenia.
Gdy dopuszczalna masa całkowita samochodu przekracza 3,5 tony, to kierowca powinien mieć prawo jazdy kategorii C1, które pozwala na prowadzenie pojazdów do 7,5 tony lub prawo jazdy kategorii C uprawniające do prowadzenia samochodów o masie powyżej 7,5 tony. Jeśli pojawią się wątpliwości, czy kierowca może prowadzić dany pojazd, wystarczy sprawdzić odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym.
Prawo jazdy na kampera a zasady ruchu drogowego – 2024
Przepisy drogowe dotyczące kamperów są dość nieprecyzyjne, przez co bywają różnie interpretowane. Zasadniczo, dla kamperów o DMC do 3,5 tony, obowiązują te same zasady prędkości co dla samochodów osobowych. Jak już wspomnieliśmy, w tej grupie mieści się ogromna większość kamperów kupowanych lub wypożyczanych w celach turystycznych.
Jednak jeśli mamy do czynienia z cięższym kamperem, może być on uznawany za samochód ciężarowy. Jednocześnie w dowodzie rejestracyjnym najczęściej stosuje się określenie „samochód specjalny kempingowy”, tym samym zupełnie inną kategorię.
Jak wspomnieliśmy, dla większości kamperów przyjmuje się zasady dla samochodów osobowych. Jeśli jednak chcesz korzystać z większego pojazdu i masz wątpliwości związane z ograniczeniami prędkości, możesz zasięgnąć indywidualnej porady, kontaktując się z policją.
Zmiany w 2024 roku
W 2024 roku kierowcy planujący zakup kampera powinni być świadomi potencjalnych zmian w przepisach dotyczących prawa jazdy. Parlament Europejski rozważa możliwość zwiększenia dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) dla pojazdów, które mogą być prowadzone na prawie jazdy kategorii B, z obecnych 3,5 tony do 4,25 tony.
Taka zmiana, która ma na celu dostosowanie przepisów do postępu technologicznego, mogłaby być wprowadzona już w 2025 roku.
Prawo jazdy na kampera – waga bagażu ma znaczenie
Wybierając się na wakacje, zwykle zabieramy ze sobą wiele rzeczy, które przydają się podczas wyjazdu – ubrania, żywność, artykuły higieniczne, czy pościel. Jednak kamper posiada także własne, niezbędne podczas długiej podróży, wyposażenie, takie jak meble, sprzęt kuchenny i infrastrukturę higieniczną. Choć w samochodzie kempingowym najczęściej są one wykonane z bardzo lekkich materiałów, należy pamiętać, że również one wliczają się w dopuszczalną masę całkowitą pojazdu. Zaliczają się do niej dodatkowo: paliwo, płyny eksploatacyjne, woda do mycia oraz sprzęt kempingowy. Dlatego też znając masę własną pojazdu, wiemy, ile sprzętu możemy zabrać ze sobą w podróż.
Najczęściej waga samego kampera nie przekracza 3000 kg. Oznacza to, że wszystko, co chcemy zapakować, plus nasza własna masa ciała nie mogą przekraczać 500 kg ładowności.
Liczy się wiek i doświadczenie kierowcy
Jeśli nie posiadamy własnego kampera i zamierzamy wynająć taki pojazd, warto wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie wymagają od kierowcy ukończonych 23 lub 26 lat, a często również 3 lub nawet 5 lat doświadczenia za kółkiem. Takie wymogi stawiają bowiem wypożyczalniom firmy ubezpieczeniowe. Również właściciele wypożyczalni wolą przekazywać swój sprzęt w ręce bardziej doświadczonych kierowców.
Głównie dlatego, że kamperem kieruje się nieco inaczej niż samochodem osobowym. Przede wszystkim ma na to wpływ znacznie większy rozmiar auta. Problemem może być zwłaszcza wysokość i długość pojazdu kempingowego, a także jego dość duża waga. Istotna jest też dłuższa droga hamowania. Może mieć to znaczenie choćby w górskim terenie.
Alternatywą dla kampera, choć pewnie nieco mniej wygodną, jest wybranie się na wakacje z przyczepą kempingową. Również większość z nich można holować, dysponując tylko prawem jazdy kategorii B. Także w tym przypadku dopuszczalna masa całkowita obu pojazdów, czyli samochodu i przyczepy razem z jej wyposażeniem, nie może być wyższa niż 3,5 tony.