Aby zdać państwowy egzamin na prawo jazdy, trzeba z sukcesem podejść do części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna składa się z 32 pytań zamkniętych i trwa 25 minut, co oznacza, że czasu na udzielenie odpowiedzi jest niewiele. Jak zatem dobrze przygotować się do egzaminu, by zwiększyć swoje szanse na powodzenie?
Egzamin teoretyczny – jak wygląda?
Egzamin odbywa się w sali komputerowej ośrodka WORD. System losowo wybiera pytania z bazy. Jest to:
- 20 pytań w części podstawowej – na każde trzeba odpowiedzieć w ciągu 35 sekund (z czego 20 sekund to czas na zapoznanie się z pytaniem)
- 12 pytań w części specjalistycznej – tutaj przewidziano 50 sekund na całość – przeczytania pytania i odpowiedź.
Odpowiedzi trzeba więc udzielać szybko. Nie ma też możliwości powrotu do pytań wcześniej wyświetlonych. Oznacza to, że podchodząc do egzaminu, należy mieć dobrze ugruntowaną wiedzę – taką, która pozwoli na szybkie wypełnienie testu, bez konieczności dłuższej analizy.
Jak wygląda egzamin teoretyczny, przeczytaj w szczegółach w naszym artykule: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B?
Jak uczyć się do egzaminu teoretycznego? Z jakich materiałów korzystać?
Współcześnie mamy do dyspozycji wiele nowoczesnych technologii – zaczynając do różnego typu aplikacji i programów, aż po rozszerzoną rzeczywistość VR. To ogromne ułatwienie w przyswajaniu wiedzy, jednocześnie warto pamiętać o zaletach tradycyjnych książek. Mowa o dedykowanych podręcznikach, które wyjaśniają zasady ruchu drogowego i pokazują na przykładach, jak zachować się w określonych sytuacjach na drodze. Bardzo ważne jest także rozwiązywanie testów – takich, które zawierają takie same lub podobne pytania do tych, z jakimi będziesz mieć do czynienia na egzaminie. Pamiętaj – im więcej testów rozwiążesz, tym lepiej utrwalisz wiedzę i krótki czas przewidziany na odpowiedź nie będzie dla Ciebie przeszkodą.
Skąd jeszcze czerpać wiedzę na egzamin teoretyczny?
Obserwuj skrzyżowania i sytuacje na drodze – patrz, analizuj, wyciągaj wnioski. Sprawdzaj w podręczniku lub w internecie, dlaczego dany kierowca zachował się tak, a nie inaczej.
Pamiętaj również, że wiedzę pozwolą Ci utrwalić artykuły internetowe i materiały wideo. Także te, które znajdziesz na naszym blogu oraz w naszym kanale na YouTube. Będą one bardzo pomocne, jeśli chcesz sprawnie zdać egzamin na prawo jazdy we Wrocławiu.
W Akademii Dobrej Jazdy wiedzę teoretyczną możesz zdobywać na specjalnej platformie e-learningowej. Warto z niej korzystać, ponieważ w interaktywny sposób pozwoli Ci zapamiętywać poszczególne partie materiału. Możesz wypożyczyć także nasze okulary do rozszerzonej rzeczywistości (VR), dzięki którym odbędziesz wirtualnie przejazdy przez skrzyżowania ze strefy egzaminacyjnej i znajdziesz rozwiązania trudnych sytuacji na drodze, związanych na przykład z pierwszą pomocą.
Jak walczyć ze stresem na egzaminie?
Przede wszystkim pamiętaj, że jeśli poświęciłeś odpowiednio dużo czasu na naukę i Twoja szkoła jazdy dopuściła Cię do egzaminu – masz wiedzę, która pozwoli Ci zdać. Jeśli odczuwasz duży stres, postaraj się go opanować. W dzień (lub przynajmniej wieczór) przed egzaminem nie rozwiązuj testów i spróbuj zająć się czymś odprężającym. Wyśpij się i zjedz pożywne śniadanie. Wyjdź z domu odpowiednio wcześniej, by nie potęgować swojego stresu dodatkowym pośpiechem. Przed samym wejściem na egzamin możesz zjeść dodatkowo słodką przekąskę z czekoladą, orzechami, czy płatkami owsianymi, która doda Ci energii.
Pamiętaj też, żeby bardzo uważnie czytać pytania, niektóre z nich są podchwytliwe – jednocześnie nie martw się tym. Jeśli jesteś dobrze przygotowany, nie sprawią Ci one problemów.
A nawet gdyby się nie udało – do egzaminu możesz podejść kolejny raz, czas oczekiwania nie jest długi, nie wiąże się to również z dużymi kosztami. Powodzenia!