Skutery z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Ich zaletą są niewilkie rozmiary i możliwość osiągnięcia prędkości pozwalającej sprawnie poruszać się po drogach, szczególnie tych miejskich. Jakie uprawnienia trzeba posiadać, by prowadzić skuter, kto może je uzyskać i czy zawsze konieczny jest egzamin?
Uprawnienia na skuter – definicje
Skuter to specyficzny rodzaj jednośladu – wyróżnia się budową, która pozwala prowadzić ten pojazd bez konieczności obejmowania go nogami. Kierowca układa stopy na specjalnym podeście, a siedzisko znajduje się nad zbiornikiem paliwa i silnikiem. W skuterach znajdziemy zwykle także bagażnik i ochronną szybę na kierownicy. Skuter również łatwiej prowadzić, w porównaniu do motocykla – pojazdy te mają mniejsze koła i są zwykle wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, dodatkowo łatwo je uruchomić i pozwalają na sprawne manewrowanie.
Najlżejsze skutery, w których zamontowano silnik 50 cm³, mieszczą się w kategorii motorowerów. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym przez motorower rozumiemy pojazd jednośladowy z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³, którego konstrukcja ogranicza maksymalną prędkość do 45 km/h. W przypadku silnika elektrycznego maksymalna moc to 4 kW.
Skutery z silnikami o pojemności do 125 cm³ to większe jednoślady, które mogą często zmieścić dwie osoby, mają również większy schowek do przechowywania.
Jakie prawo jazdy na skuter?
Aby prowadzić motorower, czyli także skuter do 50 cm³, wystarczy mieć prawo jazdy kategorii AM. Jeśli posiadasz już prawo jazdy innej kategorii, możesz – po spełnieniu określonych warunków – prowadzić również większe jednoślady.
Czy prawo jazdy kategorii B uprawnia do jazdy skuterem? Takimi pojazdami mogą jeździć posiadacze prawo jazdy kategorii B – bez konieczności nabywania dodatkowych uprawnień. Jednocześnie trzeba pamiętać, że:
- wszyscy posiadacze kategorii B mogą kierować skuterem o pojemności do 50 cm³,
- osoby, które posiadają prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat, mogą prowadzić większe jednoślady – z silnikiem o pojemności skokowej do 125 cm³.
Warto dodać, że osoby, które uzyskały prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 roku, mogą jeździć motorowerami bez żadnych dodatkowych uprawnień. Data ta wskazuje na wejście w życie ustawy wprowadzającej obowiązek posiadania przynajmniej kategorii AM do prowadzenia lekkich jednośladów.
Do jazdy skuterem o pojemności silnika do 50 cm³ można jeździć również na podstawie pozostałych kategorii. Dla większych pojazdów potrzebna jest kategoria A1, A2 lub A (lub też jak wspomnieliśmy – kategoria B, w przypadku osób, które posiadają prawo jazdy co najmniej 3 lata).
Przeczytaj także: Czy na prawo jazdy kat. B można jeździć motocyklem?
Skuter a prawo jazdy – podsumowanie kategorii
- Kategoria AM – pozwala prowadzić skuter z silnikiem, którego pojemność nie przekracza 50 cm³ (lub mocy 4 kW dla pojazdów elektrycznych). Kategoria AM pozwala również prowadzić lekkie pojazdy czterokołowe (np. quady, których masa nie przekracza 350 kg). Można ją uzyskać w wieku 14 lat.
- Kategoria A1 – pozwala kierować motocyklem/innym jednośladem o pojemności silnika do 125 cm³/maksymalnej mocy 15 kW. Można ją uzyskać po ukończeniu 16 roku życia.
- Kategoria A2 – pozwala kierować motocyklem o maksymalnej mocy 35 kW, dostępna dla osób, które ukończyły 18 lat.
- Kategoria A – najwyższa kategoria z grupy A, pozwala na prowadzenie wszystkich motocykli oraz zespołów pojazdów (w praktyce, ab jeździć skuterem, wystarczą niższe kategorie).
- Kategoria B – właściciele kategorii B mogą, jak wspomnieliśmy, prowadzić lekki pojazd dwukołowy, a więc także skuter (o pojemności silnika do 50 cm³ lub 4 kW) oraz większy jednoślad, jeśli ich staż za kierownicą to co najmniej 3 lata.
Od ilu lat można jeździć skuterem?
Lekkim skuterem można jeździć już po ukończeniu 14 lat. W tym wieku można już zdać prawo jazdy kategorii AM, które jest współczesnym odpowiednikiem dawnej karty motorowerowej. Kurs na prawo jazdy AM składa się z 6 godzin zajęć teoretycznych i 5 godzin zajęć praktycznych, a po jego ukończeniu trzeba podejść do egzaminu państwowego.
Aby prowadzić cięższy jednoślad (skuter lub motor o pojemności silnika do 125 cm³) trzeba ukończyć 16 lat – wtedy możliwe jest podejście do egzaminu na prawo jazdy kategorii A1. Wyższą kategorię motocyklową – A2 – można uzyskać w wieku 18 lat, podobnie jak prawo jazdy kategorii B. Z kolei kategoria A, pozwalająca prowadzić każdy typ motocykla, jest dostępna od 24 roku życia (lub wcześniej, jeśli kandydat ma prawo jazdy kategorii A2 przez minimum 2 lata – musi jednak skończyć 20 lat).