Uzyskanie prawa jazdy wiąże się z koniecznością wykonania badań lekarskich, które stwierdzają brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Jednym z kluczowych etapów badania jest sprawdzenie narządu wzroku. Czy osoby z wadami mogą otrzymać uprawnienia? Sprawdź, jakie ograniczenia obowiązują kierowców w okularach i soczewkach kontaktowych.
Wada wzroku nie stanowi przeszkody w zdobyciu prawa jazdy, jednak jej obecność nakłada na kierowców pewne ograniczenia i obowiązek regularnego wykonywania badań. W przypadku osób z uprawnieniami prawo jazdy kat. B nie istnieją również przepisy, które określają stopień rozwoju wady uniemożliwiający prowadzenie samochodu.
Zgodnie z zapisem w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców obuoczna ostrość wzroku po zastosowanej korekcji nie może wynosić mniej niż 0,5 dioptrii.
Regulacji podlega również poziom pola widzenia kierowcy, które powinno wynosić minimum 120° przy zakresach: 50° w lewo, 50° w prawo oraz 20° w górę i dół. Rozporządzenie określa również czas, który powinien upłynąć od momentu powstania jednooczności lub diplopii – musi to być co najmniej 12 miesięcy. Wartości te odnoszą się do badania wzroku kierowców z uprawnieniami kat. A i B.
W przypadku badań kierowców zawodowych na prawo jazdy kat. C oraz prawo jazdy na autobus kat. D wymagania względem ostrego widzenia są bardziej restrykcyjne.
Badanie wzroku na prawo jazdy polega na sprawdzeniu ostrości widzenia przy pomocy tablicy Snellena. Kierowcy oraz kandydaci na kierowców odczytują litery i cyfry z kolejno umieszczonych pod sobą rzędów znaków. Następnie specjalista przechodzi do zbadania pola widzenia, które pozwala określić zakres widzenia bez odwracania głowy w różnych kierunkach.
Przy badaniu wzroku kierowców z prawem jazdy kat. C i D dodatkowo weryfikacji podlega rozpoznawanie barw i widzenie zmierzchowe.
Osoby z wadą wzroku, które stosują korekcję, powinny powiadomić o tym lekarza i wziąć ze sobą używane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. W takiej sytuacji badanie jest przeprowadzane przy zastosowaniu stosowanej metody korekcji.
Badania na prawo jazdy należy wykonać u lekarza medycyny pracy – koszt wizyty wynosi 200 złotych.
Jeśli podczas badania wzroku kierowców lub kandydatów na kierowców lekarz stwierdzi wystąpienie wady wzroku, informacja o tym znajdzie się w dokumentacji medycznej tej osoby, a także zostanie uwzględniona w wydanym dokumencie. Na blankiecie prawa jazdy w sekcji nr 12 znajdują się kody ograniczeń.
To informacje zapisane w postaci ciągu cyfr, które oznajmiają o wystąpieniu różnych dysfunkcji, a także mniejszym lub większym zakresie uprawnień danego kierowcy.
Sprawdź: Jakie są i co oznaczają kody na prawo jazdy?
Kody ograniczeń dotyczące wad wzroku rozpoczynają się od adnotacji 01. W zależności od rodzaju zaleconej metody korekcji zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 2 sierpnia 2012 stosuje się zapis:
Stosowanie się do kodów ograniczeń uwzględnionych w prawie jazdy to obowiązek każdego kierowcy. Jeśli osoba z wadą wzroku i adnotacją w dokumencie o konieczności noszenia okularów korekcyjnych podczas kontroli policji drogowej nie będzie ich miała, może otrzymać mandat w wysokości 500 złotych.
Termin ważności prawa jazdy kierowców z wadą wzroku jest krótszy niż u osób z prawidłowo funkcjonującym narządem wzroku. Przy krótkowzroczności lub dalekowzroczności dokument z reguły jest wydawany na okres 10 lat, natomiast jeśli wada jest poważniejsza i wymaga częstych kontroli – czas ważności prawa jazdy może zostać skrócony do 5 lat.
W celu przedłużenia ważności dokumentu należy ponownie wykonać zalecane badania lekarskie dla kierowców odpowiadające rodzajowi przyznanych uprawnień.