Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową?

 

lekka przyczepa kempingowa na prawo jazdy b

Przyczepy kempingowe od lat cieszą się dużą popularnością wśród urlopowiczów. Są tańszą alternatywą niż kamper, a kompaktowe modele można prowadzić na podstawie prawa jazdy kat B. Dla większych przyczep konieczne mogą okazać się dodatkowe uprawnienia. Na podstawie jakiego prawa jazdy można ciągnąć przyczepę kempingową i o czym pamiętać przed wyruszeniem w podróż?


Przyczepa kempingowa a prawo jazdy – przepisy

Informacje na temat koniecznych uprawnień znajdziemy w polskim prawie, a dokładniej w Ustawie o kierujących pojazdami. O tym, czy zespołem pojazdów składającym się z pojazdu ciągnącego i przyczepy można kierować tylko na podstawie prawa jazdy kat. B, decyduje ciężar poszczególnych elementów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie kategorii B można prowadzić pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) 3,5 t, z wyjątkiem motocykli i autobusów. Możliwe jest także prowadzenie samochodu do 3,5 t i przyczepy lekkiej (której waga nie przekracza 0,75 t) – wtedy dmc takiego zespołu pojazdów nie może przekroczyć 4,25 t (tzn. 3,5 + 0,75).

Na podstawie prawa jazdy kat. B przyczepę ciężką (o dmc powyżej 0,75 t) można holować tylko wtedy, gdy dmc pojazdów nie przekroczy 3,5 t. Możliwe jest rozszerzenie tego limitu do 4,25 t, w przypadku uzyskania specjalnego wpisu do prawa jazdy (kod 96), o czym szerzej w dalszej części artykułu.

Ile waży przyczepa kempingowa?

Niewielkie przyczepy kempingowe ważą od 700 kg do 1 tony, nieco większe mieszczą się w przedziale 1 – 1,5 t. Tym samym małe i średnie przyczepy można połączyć z wieloma samochodami osobowym w zespół pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekroczy 3,5 t. A to pozwala na prowadzenie samochodu z przyczepą na podstawie jedynie prawa jazdy kategorii B.

 

Na rynku są oczywiście dostępne większe i lepiej wyposażone, a przez to cięższe przyczepy kempingowe. Do ich ciągnięcia będzie potrzebne rozszerzenie prawa jazdy kat. B.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Jaką przyczepę można ciągnąć na podstawie prawa jazdy kat. B?

Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową?

Tak jak powiedzieliśmy, w przypadku niewielkich i średnich przyczep kempingowych wystarczy prawo jazdy kat. B, ponieważ nie przekraczamy dmc 3,5 t.

 przyczepa kempingowa prawo jazdy kod96

Aby prowadzić przyczepę inną niż lekka (czyli cięższą niż 750 kg) uprawnienia należy rozszerzyć o:

  • kod 96 (jeśli ciągniemy przyczepę ciężką a dmc całego zespołu pojazdów wynosi od 3,5 do 4,25 t),
  • prawo jazdy kat B+E – to rozszerzenie pozwala prowadzić przyczepę inną niż lekka, kiedy dmc zespołu pojazdów.

 

Aby uzyskać prawo jazdy B 96, należy zdać odpowiedni egzamin w placówce WORD. Ukończenie kursu nie jest w tym przypadku wymagane, jednak w praktyce trening umiejętności często okazuje się konieczny. Z kolei, aby zdobyć uprawnienia B+E wystarczy ukończyć kurs składający się z 15 godzin zajęć praktycznych, a następnie zdać egzamin w WORD.

Turystyka autem z przyczepą kempingową – o czym warto pamiętać?

Przyczepa w żadnej konfiguracji nie może być cięższa niż pojazd ciągnący. Należy dodatkowo pamiętać, że dmc to całkowita masa pojazdu, do której wlicza się również bagaże i wagę osób, które się nim poruszają. W przypadku przyczepy kempingowej to również niezbędne wyposażenie: meble czy różnego rodzaju sprzęty. 

Z kolei maksymalna długość zespołu pojazdów prowadzonego na podstawie kat. B to 18,75 m (dla dwóch pojazdów). Oznacza to, że typowe połączenie samochód osobowy + przyczepa mieści się w tym limicie.

Dodatkowo dla zespołu pojazdów obowiązują ograniczenia prędkości. Prowadząc samochód z przyczepą kempingową, trzeba wiedzieć, że:

  • w obszarze zabudowanym nie można przekroczyć 50 km/h,
  • poza obszarem zabudowanym limit to 80 km/h (autostrady, drogi ekspresowe, drogi z dwoma pasmami ruchu w tę samą stronę) lub 70 km/h w pozostałych przypadkach,
  • w strefie zamieszkania: maksymalnie 20 km/h.

Sprawdź również: Jakie prawo jazdy na kampera?